Typy ryb czyszczących wodę w akwarium

Mamy tendencję do uważania, że nie są one ważne, ale nic bardziej mylnego. Akwariowe ryby czyszczące nie są drugorzędne, ale odgrywają podstawową rolę w tych małych ekosystemach. Przyczyniają się one nie tylko do utrzymania równowagi, ale także pomagają w poprawie stanu wody, Nie popełnijcie jednak błędu. Obecność akwariowych rybek czyszczących nie zastąpi dobrego systemu filtracyjnego. Ich zadaniem jest przyczynianie się do czystości wody, a nie przejmowanie nad nią pełnej kontroli. Zrozumienie tego niuansu pozwoli nam lepiej zrozumieć, dlaczego są one ważne.

Ryby akwariowe nie zjadają śmieci, które wytwarzają inni. Żywią się glonami, które tworzą się na szklanych ścianach, a nawet resztkami pokarmu, który osadza się na dnie. Dwa aspekty, które, choć możemy trzymać na dystans za pomocą konkretnego produktu anty-glonowego lub używając bardziej wydajnych filtrów akwariowych, nigdy nie zastąpią naturalnej siły ryb.

I jakby ich zalety nie były wystarczającym powodem do posiadania rybek czyszczących w akwarium, jest jeszcze jeden do rozważenia. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie są niezwykle egzotyczne i przyciągające wzrok. Doskonały detal, który jeszcze bardziej upiększy akwarium.

Akwaria i zestawy dla miłośników akwarystyki

Rodzaje ryb

Jak wspomnieliśmy, zwierzęta te zajmują się dwoma dobrze zdefiniowanymi rodzajami odpadów. Nie należy jednak sądzić, że tylko dlatego, że są to ryby akwariowe, ten sam gatunek jest w stanie zabić glony i resztki pokarmu. Co ciekawe, natura wyposażyła każdy rodzaj ryby czyszczącej w pewne cechy. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że akwariowe ryby czyszczące dzielą się na dwa rodzaje: te, które eliminują glony i te, które nazywamy rybami czyszczącymi dno.

Wprawdzie te ryby akwariowe żywią się glonami lub szczątkami, ale nie zastępuje to faktu, że posiadają własny pokarm dla ryb. Co więcej, mówimy tu o rybach o bardzo specyficznych potrzebach, zarówno jeśli chodzi o rodzaj diety, jak i miejsce, w którym się odżywiają. Dlatego nie ma to jak dogłębne poznanie charakterystyki naszych ryb, aby spośród rodzajów pokarmów dla ryb akwariowych wybrać ten właściwy dla niego. Wiele z tych ryb prowadzi nocny tryb życia. To dobry powód, aby karmić je w nocy, ale także zapewnić im miejsce do schronienia się przed światłem dziennym.