5 najpiękniejszych ryb morskich na świecie

Ryby dzielą się na dwie kategorie: ryby słodkowodne i ryby słonowodne. Ryby słodkowodne żyją w siedliskach, gdzie zasolenie wody jest niższe, takich jak rzeki i jeziora, a ryby słonowodne cieszą się życiem w oceanie, lagunach i rafach koralowych.

W tym artykule przedstawiamy nasz wybór 5 najpiękniejszych ryb morskich na świecie, o najbardziej uderzających kolorach i kształtach.

1. Mandaryn wspaniały

Jets to jedna z najpiękniejszych ryb na świecie, ma płętwy przypominające pióra i kolory tak żywe, że wydają się być nierealne. Ryba żyje w północnej Australii i uwielbia wtapiać się w otaczające ją rafy. Jest to mała ryba tropikalna o nieśmiałej naturze, preferująca pojawianie się w nocy, gdy nadchodzi czas na kopulację. Mandaryn wspaniały najczęściej wystepuje w kolorze błękity, choć również można spotkać pomarańczowe, żółte, fioletowe i zielone wzory.

2. Cherubinek ognisty (Centropyge loricula)

Jak sama nazwa mówi, ta ryba jest cała w „ogniu”. Jej żywy czerwono-pomarańczowy kolor nie pozostaje niezauważony nawet z daleka. Jest to płaska ryba słonowodna, która żyje pod powierzchnią Oceanu Spokojnego, a jej ulubionym miejscem do życia są laguny i rafy na Hawajach. Jest to niewątpliwie jedna z 5 najpiękniejszych ryb morskich na świecie.

3. Skarusowate (Parrotfish)

Jets jedną z najbardziej uroczych ryb morskich, a to za sprawą dziobatej paszczy, która jednocześnie przypomina usta. Ryby te nie tylko zdobią scenerię, którą zamieszkują, ale są również bardzo ważne dla przetrwania raf koralowych, ponieważ zjadają niektóre rodzaje glonów i innych szkodników, które mogą zniszczyć te cenne ekosystemy.

4. Błazenek

Błazenek jest tak wyjątkowy, kolorowy i uroczy, że stał się inspiracją do stworzenia jednej z najważniejszych postaci w dzisiejszych filmach animowanych. Postaci Nemo i jego ojca w filmie „Gdzie jest nemo”. Więcej o filmach z udziałem zwierząt znajdziesz na www.ofilmach.pl Błazenki worzą kolonie rodzinne, w których to samiec chroni młode… zupełnie jak w tym uroczym filmie.

5. Chetonikowate

Jest to jedna z najpopularniejszych ryb słonowodnych w akwarystyce morskiej. W przeciwieństwie do niektórych wymienionych wyżej okazów, chetonikowate nie są gatunkiem zagrożonym. Żyją na rafach koralowych i zwykle podróżują w parach, z wyjątkiem najmłodszych, które podróżują w większych grupach.