Jak rozmnażają się ryby?

W tym artykule wyjaśnimy, jak rodzą się ryby. Słowo „ryby” obejmuje ogromną liczbę gatunków. Wynika z tego więcej niż jeden sposób rozmnażania i rodzenia.

Jak rozmnażają się ryby?

Rozmnażanie ryb nie jest jednakowe dla wszystkich gatunków, co wprowadza zamieszanie, dlatego nierzadko zastanawiamy się, czy ryby składają jaja, czy też rodzą potomostwo. Prawda jest taka, że zdarzają się obie opcje.

Rozmnażanie ryb jajorodnych

Ryby jajorodne to takie, które rozmnażają się poprzez składanie dużej ilości jaj w środowisku naturalnym. Zapłodnienie jaj odbywa się na zewnątrz ciała samicy. Jest to bardzo częsty sposób rozmnażania się ryb akwariowych. Przykładem tego typu rozmnażania są karpie. Ikra, w zależności od gatunku, unosi się na wodzie, jest składana w gniazdach, pozostaje na dnie, przylega do skał lub glonów albo jest przenoszona przez samą rybę w pysku lub innej części ciała.

W przypadku ryb gatunku ovoviviparous, jaja nie są wydalane na zewnątrz, lecz pozostają wewnątrz ciała ryby. Zapłodnienie ma więc charakter wewnętrzny. Rozwój młodych odbywa się wewnątrz ryby, a wydalane są one, gdy urosną dostatecznie duże – źródło: www.twojamalopolska.pl

Rozmnażanie ryb żyworodnych

Istnieje jeszcze trzecia forma rozmnażania, w której wewnątrz samicy ryby powstaje struktura przypominająca łożysko. Należą do nich niektóre gatunki rekinów.

Przykłady, jak rodzą się ryby

Ogólnie rzecz biorąc, ryby mogą wykluć się z jaja lub z wnętrza ciała samicy. Nie ma w tym temacie reguły, gdyż mechanizm rozmnażania i wylęgu zależy od gatunku. Dlatego przed założeniem akwarium lub wprowadzeniem nowych ryb do tego, które już posiadamy, należy koniecznie zapoznać się z charakterystyką każdego wybranego gatunku, aby zapewnić im odpowiednie warunki życia. Oto kilka przykładów:

  • Jak rodzą się zebry: rozmnażanie zebr jest jednym z najbardziej ciekawych. Aby się rozmnożyć, ryba ta wykonuje rytuał godowy, który kończy się złożeniem przez samice znacznej liczby jaj na dnie zbiornika. Tam zostają zapłodnione przez samca. Proces ten musi odbywać się w osobnym zbiorniku, ponieważ dorosłe ryby mają zwyczaj pożerać ikrę i narybek.
  • Jak wykluwają się ryby betta: U tego gatunku to samce budują gniazda. Zapłodnienie odbywa się wewnętrznie, a po zapłodnieniu samica wydala jaja, które zostają umieszczone przez samca w gnieździe, ułożone pionowo. Jak tylko narybek zacznie samodzielnie pływać, należy oddzielić samca, bo może je pożreć.
  • Jak wykluwa się złota rybka: ten gatunek jest kolejnym z tych, które mogą pożerać swoje jaja lub potomstwo. Są to ryby jajorodne, w których samiec wykonuje zaloty do samicy, aż ta wyda dużą liczbę jaj, które są zapłodnione na zewnątrz i wylęgają się w ciągu 2-3 dni.
  • Jak wylęgają się ryby gupikowe: w tym przypadku mamy do czynienia z rybą jajorodną. Samiec będzie gonił samicę, aż uda mu się wprowadzić swoje plemniki do wnętrza ciała samicy. Po zapłodnieniu ciąża trwa około miesiąca. W tym czasie samica wyraźnie tyje, ale ostatecznym dowodem na to jest ciemna plama na jej brzuchu. Jest to tzw. plamka ciążowa. Samicę należy oddzielić, aby żadna inna ryba nie mogła zjeść młodych, które będą bardzo liczne. Zaraz po urodzeniu należy je również oddzielić od matki, która również mogłaby je połknąć.