Jak kontrolować przepełnione akwarium?

Przepełnione akwarium jest jednym z największych zmartwień każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z tym ekscytującym światem. Kiedy zastanawiamy się nad założeniem akwarium, zwykle nie zdajemy sobie sprawy z kilku jego podstawowych wytycznych. Fakt ten powoduje, że gdy widzimy akwarium o dobrych wymiarach, wierzymy, że im więcej ryb tym lepiej. Jest to poważny błąd.

Ideałem, bardziej niż rozwiązywanie problemów związanych z konsekwencjami przeludnienia akwarium, jest uniknięcie tego momentu. W tym celu konieczne jest wykonanie małego ćwiczenia planowania przed założeniem akwarium. I nie tylko to. Istotne jest również, aby być dobrze poinformowanym o specyficznych potrzebach przestrzennych i wodnych każdego rodzaju ryb. Weźmy jako przykład potrzeby gupika: małej ryby i bardzo powszechnej w akwariach. Mimo, że jest malutki, każdy okaz tego gatunku wymaga pięciu litrów wody do prawidłowego życia w akwarium. Coś, co daje nam wyobrażenie o tym, jak ważne jest dogłębne poznanie ryb, które zamierzamy umieścić w naszym akwarium.

I nie, nie ma sensu robić obliczeń na oko, jeśli chcemy uniknąć przeludnienia akwarium. Raczej będziemy musieli użyć kalkulatora, aby życie w naszym akwarium zachowało równowagę, której wymaga.