Charakterystyka i pielęgnacja żabienic

Jest to prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych słodkowodnych ryb tropikalnych, jakie istnieją. Powód ten sprawia, że są one również jednymi z najczęściej spotykanych w akwariach. Wiedza na temat opieki nad żabienicą jest gwarancją, że można cieszyć się tymi wspaniałymi zwierzętami pochodzącymi z Amazonii bez problemów. Jest to ważne zadanie, aby zapewnić im dobrobyt i nie możemy ich zaniedbać. Choć powszechnie uważa się, że pielęgnacja żabienic nie jest zbyt wymagająca, nie jest to do końca prawda. W rzeczywistości mówimy o gatunku, który wymaga rygorystycznego podejścia zarówno w życiu codziennym, jak i w przygotowaniu akwarium przed ich przybyciem.

Żabienica ma niezwykle unikalne ciało. Z jednej strony jest ona bardzo płaska i smukła. Z drugiej strony, ma spektakularne wydłużone i trójkątne płetwy grzbietowe i brzuszne. Prawdopodobnie to właśnie ta część jego ciała nadaje jej niezwykle piękny i elegancki wygląd. Co ciekawe, to właśnie płetwy sprawiają, że żabienica wygląda tak imponująco. Są one dwa do trzech razy większe niż jej własne ciało. Wymiary, których nie można przeoczyć.

Jeśli będziemy ściśle przestrzegać zasad opieki nad żabienicą, urośnie ona do rozmiarów od 15 do 25 centymetrów. Poza rozmiarem istnieją inne unikalne aspekty, które należy zauważyć w ciele skalara żąbienicy. Chociaż w naturze jest srebrna z wyraźnymi ciemnymi plamami, żabienica jak wiemy jest znacząco inna. W wyniku hodowli w niewoli w ciągu ostatnich kilku stuleci, jest ona znacznie bardziej kolorowa niż w naturze.

To co się nie zmieniło w tej rybie to jej charakter. W przeciwieństwie do innych ryb, takich jak Betta, mówimy tu o niezwykle spokojnej rybie, która żyje gromadnie, w grupach po kilka osobników. Jest to kwestia, którą nie bez powodu musimy brać pod uwagę jako część opieki nad żabienicami. Żyjąc w małych skupiskach, ryby mogą stać się terytorialne, a nawet agresywne. Oprócz tego, kolejnym ważnym aspektem jest wiedza na temat tego, z czym ryby mogą żyć. Jeśli zdecydujesz się zmieszać je z innymi gatunkami ryb w tym samym akwarium, ważne jest, aby nie były one zbyt małe. Może je traktować jako pożywienie, tak jak w naturze.