Fakty, których nie wiesz o dorszach

Dorsz stał się częstym produktem w kuchni naszego kraju. Wszyscy znamy zalety i właściwości tej niskokalorycznej białej ryby, ale kryje ona również wiele ciekawych ciekawostek. Dlatego dziś odkryjemy kilka ciekawych faktów na temat dorsza.

Dorsz lubi zimno

Dorsz żyje w lodowatych wodach mórz północnych, takich jak Północny Atlantyk, Morze Północne czy Bałtyk. Z tego powodu najbardziej ceniony jest dorsz norweski, a zwłaszcza dorsz Skrei, który jest bardzo ciekawym gatunkiem, gdyż co roku odbywa podróż o długości ponad 1000 km, aby odbyć tarło powyżej koła podbiegunowego. Ta podróż nadaje mięsu szczególny smak i większą kruchość. Dorsza można z powodzeniem łowić nad Bałtykiem. W osobnym artykule dowiesz się wszystkiego o łowieniu ryb nad Bałtykiem: https://dzwirzyno24.pl/lowienie-ryb-na-morzu-baltyckim-to-warto-wiedziec

Ryba biała czy niebieska?

Dorsz to ryba, która może być jednocześnie biała i niebieska. Ponieważ zawartość tłuszczu nie przekracza 2%, zaliczana jest do ryb białych. Jednak po wysuszeniu i zasoleniu zwiększa się zawartość tłuszczu i staje się rybą tłustą.

7 milionów jaj

Dorsz jest w stanie złożyć 7 milionów jaj, czyli znacznie więcej niż inne ryby, takie jak na przykład śledź, który składa ich tylko 50 tysięcy. Mimo to przeżywają tylko nieliczne, gdyż wiele zwierząt żywi się tymi jajami.

Ryby dla twoich dzieci

Ryby są zawsze świetną opcją do włączenia do menu dzieci, ale w przypadku dorsza, jeszcze bardziej, ponieważ ma doskonałe korzyści odżywcze dla rozwoju dzieci. Należą do nich kwasy tłuszczowe Omega 3 (ze względu na właściwości przeciwzapalne dla układu krążenia), fosfor i potas (dla układu nerwowego) oraz witaminy A, E i D zawarte w oleju z wątroby dorsza.

Nowe prawa dzięki dorszowi

Duży popyt na dorsza doprowadził do licznych sporów między państwami produkującymi dorsza o własność łowisk, co (oprócz innych problemów) doprowadziło do powstania ustawy o międzynarodowym prawie morskim.

Wątroba, wysoko ceniona część ryby

W jego wątrobie znajdziemy dużą zawartość witamin A, E i D, dlatego olej z wątroby dorsza stał się bardzo poszukiwanym produktem. Tradycyjnie stosowano go w celu zapobiegania krzywicy u dzieci, a obecnie wchodzi w skład suplementów diety dla osób o szczególnych potrzebach w tym zakresie.

Dorsze hibernują

Po ostatnich badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Brytyjskiego Instytutu Antarktycznego odkryto, że dorsz wykonuje czynność podobną do hibernacji po stwierdzeniu, że jego tempo metabolizmu spada w zimie w celu oszczędzania energii.