Najczęstsze choroby ryb w akwarium

Jeśli masz ryby w akwarium, powinieneś być świadomy, że wymagają one pewnej opieki i są podatne na pewne choroby. Nie jest łatwo stwierdzić, czy ryba jest chora, ale zalecamy, aby być bardzo spostrzegawczym i zwracać szczególną uwagę na warunki panujące w wodzie. Częstymi oznakami chorób są między innymi walki między rybami, problemy z ich łuskami, brak apetytu.

Ospa rybia

Jest to jedna z najczęstszych chorób, na którą mogą cierpieć ryby akwariowe, co objawia się pojawieniem się białych plam na ciele i płetwach ryb. Jest to niebezpieczne, ponieważ choroba jest bardzo zaraźliwa i w ciągu kilku dni może dotknąć inne ryby. Wpłynie to również na funkcjonowanie ich skrzeli, co będzie dla nich skomplikowane i denerwujące. Przyczyną jest pasożyt, który dostaje się pod skórę ryby i rozmnaża się opuszczając ciało, a gdy mu się to uda, w skórze pojawiają się dziury, w których dochodzi do zakażenia. Następnie pojawia się cysta, która w końcu pęknie i pojawią się młode pasożyty. Leczenie przebiega pomocą środków chemicznych, które leczą tylko pierwsze stadium choroby.

Lerneoza

Choroba ta objawia się, gdy ryba zaczyna pływać z boku na bok ocierając się ciałem o wszystko w akwarium. Skóra staje się zaogniona i pojawiają się zielone nitki. Jest to pasożyt zwany Lernaea, który działa poprzez zakopanie swojej głowy w ciele ryby i pozostaje tam. Natychmiast po wykryciu tych objawów, ryby muszą zostać przeniesione i poddane kwarantannie. Do usuwania robaków używaj delikatnej pęsety, aby nie zakotwiczyły się w rybie. Można zastosować środki antyseptyczne, jeśli ryba jest poważnie ranna.

Śluz na skórze

Jeśli twoja ryba cierpi z powodu śluzu na skórze, zauważysz, że jej ciało staje się nieprzezroczyste. Pokryta jest cienką szarawą warstwą śluzu i często dotyczy to również skrzeli. Zauważysz, że ryba będzie również ocierać się swoim ciałem o rośliny w akwarium. Przyczyną tego problemu jest poważne zaniedbanie warunków wodnych, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak często wymieniać wodę w akwarium. W konsekwencji naturalna błona śluzowa ryby ulega degradacji, co naraża ją na atak pasożytów takich jak Ichthvobodo i Chilodonella. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, leczenie jest bardzo złożone. Jeśli skrzela ryby są nadal zdrowe, należy skonsultować się ze specjalistą w celu dobrania najlepszego produktu do leczenia. W przeciwnym razie ryby będą musiały być poddane kwarantannie z użyciem formaliny.

Akwarium składa się również z roślin, które podobnie jak ryby mogą zmagać się z chorobami. Przeczytaj o tym, dlaczego tak się dzieje, zanim będzie za późno.