Pielęgnacja dyskowców – królów akwarium

Jest to jedna z najpiękniejszych ryb, jakie istnieją. Uroda, która sprawia, że mają przydomek króla akwarium. Jednak pielęgnacja dyskowców sprawia, że są one gatunkiem nie przeznaczonym dla początkujących akwarystów. Ich potrzeby wiążą się z bardziej zaawansowaną wiedzą na temat akwarystyki, więc jest to rozwiązanie tylko dla osób już doświadczonych w świecie ryb.

Pomimo aklimatyzacji, opieka nad dyskowcami jest wymagająca. Jest to czynnik, który sprawia, że nie są one tak często spotykane w domowych akwariach. Jednak ich posiadanie to podziwianie ich piękna. Kolorowe i charyzmatyczne, są delikatną rybą, ale jednocześnie bardzo długowieczną. Jeśli będziemy rygorystycznie dbać o dyskowce, mogą nam one towarzyszyć nawet do dwunastu lat. To dłużej niż przeciętna ryba słodkowodna.

Typy ryb czyszczących wodę w akwarium

Zrozumienie opieki nad dyskowcami przechodzi w dużej mierze, do poznania ich trochę bardziej dogłębnie. Tylko znając ich osobliwości zrozumiemy więcej o tym fascynującym gatunku, który swoją nazwę zawdzięcza spłaszczonemu ciału i okrągłemu kształtowi. Chociaż kiedy są małe mają akceptowalny rozmiar, jako dorośli mogą mierzyć do 20 centymetrów. Wymiary te dają nam wyobrażenie o ich wymaganiach przestrzennych: mówimy tu o akwarium o pojemności co najmniej 40 litrów dla każdej z tych ryb.

Główną atrakcją dyskowców jest ich niesamowite ubarwienie. Możemy cieszyć się nimi w kolorze granatowym, żółtym, białym lub głębokiej czerwieni. Niektóre niezwykle uderzające odcienie, które również kontrastują z inną ich główną cechą: czerwonymi oczami. Dyskowce mają dziewięć czarnych pasów, które przecinają ich ciało w pionie. I chociaż na pierwszy rzut oka moglibyśmy pomyśleć, że jest to wynik kapryśnego projektu ich natury, to tak nie jest. Paski te zmieniają kolor w zależności od stanu ryby. Lub, innymi słowy, są prawdziwym wskaźnikiem stanu umysłu zwierzęcia lub poziomu stresu.

Dyskowce pochodzą z rzeki Amazonki i jej dopływów. Wody charakteryzujące się dość kwaśnym i miękkim smakiem. Dwie cechy, które nie są bynajmniej drugorzędne, stanowią kluczowy fakt w opiece nad dyskowcami. Dzięki tej kwasowości nie ma wokół nich bakterii, które mogłyby wpłynąć na ich dobre samopoczucie. Ponadto, te amazońskie wody są spokojne, bez prądów i pełne roślinności. Roślinności w której można się schronić. W przeciwieństwie do innych ryb egzotycznych, takich jak np. ryby Betta, dyskowce charakteryzują się spokojnym i bojaźliwym charakterem.

One thought on “Pielęgnacja dyskowców – królów akwarium

Dodaj komentarz