Tworzenie sceny akwarium – jakie dekoracje możemy umieścić w zbiorniku?

Tworzenie własnej sceny akwariowej dla niektórych może stanowić wyzwanie. Będzie tak szczególnie w sytuacji, gdy robimy to po raz pierwszy. Akwarystyka jest bowiem rozległą dziedziną i bardzo wciągającym hobby, które jednak wymaga zaangażowania, czasu i nauki. Oczywiście wszystkie jej tajniki możemy poznać poprzez zabawę, a jednym z bardziej ciekawych etapów przy posiadaniu domowej hodowli jest właśnie projektowanie sceny akwarium.

Podstawą przy zakładaniu akwarium jest stworzenie dobrej bazy – wybór odpowiedniego podłoża, które będzie odpowiednie dla gatunków roślin i zwierząt, jakie zamierzamy w zbiorniku umieścić. Takie decyzje, jak wybór gatunków roślin do zasadzenia akwarium, powinny zapaść długo przed tym, gdy udamy się na zakupy do sklepu akwarystycznego, gdyż ważne jest, by wszystkie elementy akwariowego świata były ze sobą kompatybilne.

Dekorowanie akwarium to dla niektórych jeden z etapów zakładania obsady – dla innych będzie to prawdziwa sztuka, zwana aquascapingiem. Akwaryści biorą nawet udział w konkursach na arenie międzynarodowej, tworząc niepowtarzalne, podwodne kompozycje, które zachwycają topografią i użytymi materiałami. W tym artykule nie zajmujemy się jednak aquascapingiem, a nasze porady będzie mógł zastosować każdy akwarysta.

Jakie dekoracje akwariowe możesz wykorzystać w swoim zbiorniku?

Korzenie

Dobrą wskazówką przy projektowaniu akwarium jest sięganie po to, co naturalnie znajduje się w podwodnych ekosystemach. Drewno jest jednym z takich elementów. Korzenie świetnie prezentują się po wodą, urozmaicając znacznie scenerię akwarium. Drzewo jest również nieszkodliwe dla ryb (z wyjątkiem gatunków iglastych), a czasem stanowi nawet element ich diety. Jest z pewnością dobrym miejscem do stworzenia kryjówki czy złożenia jaj.

W akwarium możemy umieścić różne gatunki drzewa, również te egzotyczne. W sklepach akwarystycznych bez problemu znajdziemy bowiem egzemplarze pochodzące z Afryki czy Azji, które w zbiornika egzotycznych będą prezentować się fenomenalnie. Możemy również postawić na nasze rodzime gatunki z Europy, które szczególnie prezentować się będą w akwariach słodkowodnych z gatunkami ryb rodzimych dla nas. Duża różnorodność to zaleta tej dekoracji. Wadą może być fakt, że chore drzewo może zacząć nam gnić, czego chcemy za wszelką cenę uniknąć.

Tło strukturalne

Bardzo wiele w akwarium możemy osiągnąć, decydując się na wybór odpowiedniego tła. Najpopularniejsze są tła 2D, które po prostu przyklejamy na tylną szybę akwarium. Takie tła mogą być jednokolorowe lub mogą to być fototapety. Mamy również wybór pomiędzy wykończeniem matowym lub z połyskiem.

Jeśli jednak chcemy coś ekstra, możemy zdecydować się na zakup tła strukturalnego. To tło 3D, które najczęściej imituje skałę. Takie tło umieszcza się w samym akwarium, więc zabiera ono nieco miejsca. Z tego też względu będzie ono odpowiednie dla zbiorników średnich i dużych. Tła strukturalne mogą nam pomóc w ukryciu różnych przewodów czy urządzeń akwarystycznych, dodatkowo oferując niesamowity efekt wizualny. Tła tego typu będą odpowiednie zarówno dla zbiorników słodkowodnych, jak i morskich.