Jak wszystkie żywe stworzenia, ryby również chorują. Zwierzęta te nie są tak ekspresyjne jak koty czy psy, dlatego bardzo ważne jest, abyś znał objawy świadczące o chorobie, dzięki czemu będziesz mógł wcześnie wykryć wszelkie dolegliwości.
Czy Twoja ryba zaczęła się inaczej zachowywać i jesteś zaniepokojony? W tym artykule opowiemy Ci o 5 objawach chorej ryby, a przede wszystkim o tym, co zrobić, gdy się one pojawią.
1. Twoja ryba nie rozkłada płetw
Jeśli Twoja ryba pływa w zbiorniku i nie rozkłada płetw, to być może inkubuje chorobę, która nie daje jeszcze innych objawów, dlatego obserwuj ją przez kilka dni.
Może również cierpieć z powodu stresu. Duże zmiany w akwarium, takie jak generalne sprzątanie, zmiana roślin lub zabawek, lub akwarium, to niektóre z przyczyn stresu.
2. Ryba jest na dnie i nie pływa
Jeśli Twoja rybka pływa powoli, możliwe, że pH wody jest zbyt wysokie. (Na portalu akwarysta.pl przeczytasz jak uregulować pH wody) Może to być bardzo niebezpieczne dla każdego gatunku ryb, ponieważ każda z nich wymaga wody w specyficznych warunkach, aby przeżyć. Jeśli zauważysz, że Twoje ryby zachowują się w ten sposób, sprawdź warunki wodne zanim zdiagnozujesz chorobę.
3. Twoja ryba nie rusza się, ale oddycha
Jeśli Twoja ryba oddycha, ale ruch jest niewielki lub wcale się nie rusza, prawdopodobnie ma infekcję. Przyczyny infekcji w akwariach są różne: bakterie, albo rośliny mogły zainfekować wodę, lub inna ryba jest chora, zmieniły się warunki wodne, co doprowadziło do rozwoju bakterii. Jeśli zaobserwujesz takie zachowanie, sprawdź stan wody i zwróć uwagę na wszelkie zmiany w wyglądzie Twojego ryby.
4. Twoja ryba ociera się o przedmioty w zbiorniku
Jeśli Twoja ryba nieustannie ociera się o przedmioty w zbiorniku, możliwe, że ma jakiś rodzaj pasożyta zewnętrznego. Pasożyty te są często bardzo dokuczliwe, dlatego szybko zauważysz zmiany w zachowaniu swoich ryb. Zwróć uwagę na zaczerwienione skrzela lub białe plamy wzdłuż ciała. Jeśli jednak zachowanie to pojawia się po tym, jak ryba została została dotknięta siatką lub twoimi rękami, nie jest to nic poważnego i minie po krótkim czasie.
5. Twoja ryba nie je
Jeśli zauważysz, że Twoja ryba nie ma apetytu, może to nastąpić z trzech powodów. Pierwszym jest to, że przyzwyczaja się do nowego jedzenia. Drugą przyczyną są zaparcia lub zatwardzenia.
Ostateczną przyczyną tego objawu jest anemia wywołana przez pasożyty jelitowe. Jeśli zauważymy, że nasza ryba jest chuda i nie je, najlepiej usunąć ją ze stawu i przenieść do zbiornika ze stale natlenioną wodą. W nowym zbiorniku zastosować zabieg z użyciem tripaflawiny (akryflawina) w dawce 1 kropla na 3 litry wody przez 3 dni. Następnie powtórzyć proces w dawce 1 kropla na 5 litrów wody; w tym czasie nie karmić ryb.