Składają się one głównie z wody
Meduzy to zwierzęta należące do rodziny krasnorostów. Jak wiemy, ich ciało ma kształt dzwonu, dzięki czemu są w stanie poruszać się po wodzie z charakterystycznymi rytmicznymi ruchami. Dzięki swojej anatomii, która w 95 % składa się z wody, meduzy posiadają szereg atrybutów (świecenie, zdolność do wywoływania pokrzywki itp.), które czynią je ciekawymi i fascynującymi stworzeniami.
Usta służą również jako odbyt
Meduzy są zwierzętami mięsożernymi i jako takie posiadają układ pokarmowy, który pozwala im przyswajać i metabolizować ofiary. Jednak meduzy mają usta, ale w nieco nieoczekiwanym miejscu: ich usta znajdują się w dolnej części ciała i i służą zarówno do połykania pokarmu, jak i do wydalania kału. Usta ponadto prowadzą bezpośrednio do tzw. jamy gastralnej, czyli przestrzeni, w której odbywa się trawienie. Jest to jedna z mniej znanych ciekawostek dotyczących meduz.
Meduzy istnieją od milionów lat
Meduzy istnieją na Ziemi od milionów lat; a dokładniej od 600 milionów lat. Czy wiesz, że możne je spotkać również nad Bałtykiem. Portal ewladyslawowo.pl opisał taki przypadek.
Meduzy mają ciało pełne światła
Bioluminescencja, czyli zdolność niektórych żywych organizmów do wytwarzania światła, to kolejny ciekawy fakt dotyczący meduz, które być może widziałeś w akwariach lub na plaży w nocy. Zwierzęta te przekształcają energię chemiczną w energię świetlną, aby bronić się przed drapieżnikami, przyciągać ofiary lub zabiegać o potencjalne partnerki.
Meduzy nie mają ani mózgu, ani krwi
Kolejną ciekawostką o meduzach, jest to, że zwierzęta te nie mają jako takiego mózgu. Ich ciało można by opisać, jako rodzaj ruchomego worka z wodą. Jak wspomniano wcześniej, meduzy w 95 % składają się z wody, a ich ciała zbudowane są z zupełnie innego zestawu tkanek niż ciała ludzi.
Meduzy żądlą nawet po śmierci
Czy kiedykolwiek nadepnąłeś na ciało meduzy wyrzucone na plaży? Nie jest łatwo je odróżnić: ich przezroczyste, lepkie ciała kończą zakopane w piasku, wyrzucane przez pływy, co czyni je zagrożeniem dla urlopowiczów spacerujących wzdłuż brzegu. Jeśli kiedykolwiek przypadkowo nadepniesz na jedną z nich, będziesz wiedział, że macki martwej meduzy nadal powodują oparzenia, choć w mniejszym stopniu.
Wśród nich jest jedno z najbardziej przerażających zwierząt na świecie
Osa morska (Chironex fleckeri) uważana jest za najbardziej jadowitą ze wszystkich meduz i jedno z najgroźniejszych zwierząt na świecie. Występuje w Australii, a jej jad ma za zadanie szybko sparaliżować ofiarę, powodując poważne uszkodzenia, które ostatecznie są śmiertelne, nawet dla ludzi. Dzieje się tak dlatego, że jego jej zawiera setki toksyn.