TYTUŁ:  "AKWARIUM"
Autor:  A. Taborski. J.Landowski. K.Gabryś 

Rok:  1957r.
Jest to moja najstarsza książka o tematyce akwarystycznej. Książka ta ma dziś jedynie wartość historyczną. Miło jest ją raz na jakiś czas otworzyć i zobaczyć jak to kiedyś wszystko wyglądało. Na początku autor  przedstawia ogólny zarys chemii wody jak i budowy akwarium ze słoja lub akwarium ramowe, przedstawia zapomniany już "Wodotrysk Herona" służący do napowietrzania wody.
W następnej części opisuje przyrządy potrzebne w akwarium, opisuje kilkanaście gatunków roślin.
Jest też dział poświęcony hodowli ślimaków i małż w akwarium. Znajdziemy tutaj opisy ryb oraz żywych pokarmów, tak kiedyś popularnych. Ryby są przedstawione na dwunastu tablicach barwnych, przy czym rysunki nie do końca odzwierciedlają rzeczywisty wygląd ryb.
Na końcu książki mamy dział poświęcony chorobom ryb i sposobom ich leczenia.
TYTUŁ:  "MOJE AKWARIUM"
Autor:  Hans Frey

Rok: 1988r
To jest książka, od której zaczęła się moja przygoda z akwarystyką. Dostała się w moje ręce przypadkowo i tak się wszystko zaczęło. Książka ta, pomimo daty wydania, napisana jest w formie dzisiejszych poradników firm akwarystycznych. Zawartość przedstawiona jest w czytelny i zrozumiały sposób. Instruuje czytelnika jak krok po kroku założyć zbiornik. Przeznaczona raczej dla osób początkujących. Zawiera ona jedynie kilka barwnych fotografii, ale przyciąga czytelnika swą treścią i sposobem w jaki wszystko jest opisane.
Dla mnie ta książka ma wielką wartość sentymentalną.
TYTUŁ:  "DOMOWE AKWARIUM SŁODKOWODNE"
Autor:  Jerzy Lewczuk

Rok:  1990r.
Książka napisana w typowy sposób, podzielona na 12 działów. Zaczyna się od opisu urządzania akwarium i przygotowania wszystkiego co jest z tym związane. Jest w niej: krótki opis opieki nad zbiornikiem, jak żywić ryby, charakterystyka żywych pokarmów, technika dobierania oświetlenia optymalnego dla roślin, podstawowa chemia wody i sposoby jej korygowania, budowa zewnętrzna ryb i oznaczenia płetw i ich rodzaje.
W przejrzysty sposób przedstawiono tu sposób przycinania i pielęgnacji roślin, budowę wewnętrzną ryb, są też opisane choroby na jakie zapadają ryby.
TYTUŁ:  "RYBY W AKWARIUM"
Autor:  H.Jakubowski, J.Ring

Rok:   1988r.
Książka składa się z 9 głównych rozdziałów, które podzielone są na mniejsze i opisują różne czynności zaczynając od tego, gdzie powinniśmy postawić akwarium, jak dobrać urządzenia techniczne i inne urządzenia akwarium.
Dalej opisane są parametry wody i co jest z tym związane.
Książka ta w typowy sposób przedstawia ogólne zagadnienia związane z akwarystyką.
TYTUŁ:  "AKWARIUM" - (Praktyczny poradnik).
Autor:  Ulrich Schliewen

Rok:  2010r.
Poradnik akwarystyczny, który moim zdaniem jest dobrą pozycją.
Napisany czytelnie, jak ulotka akwarystyczna, przedstawia rozmaite zagadnienia, dużo zdjęć i rysunków pomagających zrozumieć opisywane tematy. Autor zamieścił tablice 15 parametrów wody, jakie są ich skrajne wartości i jakie jest ich dopuszczalne maksimum. Opisanych jest tu 45 gatunków roślin, 364 zdjęć z opisami ryb, 10 krewetek miniaturowych, 12 krabów, raki i 8 ślimaków. Mamy tu również dział poświęcony akwarium morskiemu, ale jest to tylko zarys tego co jest potrzebne, aby taki zbiornik założyć.
TYTUŁ:  "ROŚLINY W AKWARIUM" -  (Wielka encyklopedia akwarystyki).
Autor:  Darek Firlej

Rok:   2007r.
W pierwszym tomie zawarte jest kilkanaście opisów roślin wodnych. Opisana jest budowa roślin wodnych z podziałem na mszaki, wątrobowce, paprotniki i rośliny okrytozalążkowe. Przedstawione są tu sposoby rozmnażania roślin.
Każda z części to artykuły różnych autorów. Zdarza się więc, że o tym samym problemie roślinnym czytamy po kilka razy w tej samej książce, co nie powinno mieć miejsca. Omyłkowo opisane są także  zdjęcia w encyklopedii. Wydawnictwo miało się składać z ponad 50 tomów wychodzących w cyklu dwumiesięcznym. Niestety, druk encyklopedii wstrzymano. Istnieje szansa na to, że ten projekt zostanie dokończony i może będziemy mieć na rynku nowe, ciekawe pozycje dla akwarystów.
TYTUŁ: "ROŚLINY W AKWARIUM" - (Ekologia roślin wodnych dla akwarystów).
Autor:  Diana Walstad

Rok:  2007r.
Jest to książka dla tych co chcą się dowiedzieć więcej szczegółów o pielęgnacji i uprawie oraz wpływie roślin na nasze akwarium. Książka zawiera naukowe opisy i wyniki różnych badań przeprowadzonych na wielu zbiornikach.
Ciekawa książka, ale nie polecam komuś kto dopiero zaczyna swoją przygodę z akwarium, aby nie przestraszyć się i nie zniechęcić przy takiej ilości skomplikowanych zagadnień.
Dowiemy się tu w jaki sposób założyć akwarium i nie inwestować nadmiernie w jego stronę techniczną. Pokazane są tu również sposoby utrzymania akwarium.

Polecam zapalonym akwarystą.
TYTUŁ:  "AKWARIA ROŚLINNE W STYLU HOLENDERSKIM"
Autor:  Andrzej Sieniawski

Rok:  2005r.
Wydawnictwo przeznaczone dla miłośników akwarystyki roślinnej. Autor opisuje jak i gdzie powstała idea akwarium holenderskiego i wyjaśnia jakie warunki musi spełniać zbiornik, aby można było go tak nazywać. Jeden z działów w tej książce to kompozycje w akwarium holenderskim. W tym dziale opisane jest tworzenie charakterystycznych elementów akwarystyki holenderskiej. Opis opieki oraz zasad hodowli roślin to też interesujący temat dla akwarysty roślinnego. Do książki dołączono płytę CD z akwarystycznymi kalkulatorami, które są przydatne zwłaszcza na początku naszej przygody.
TYTUŁ:  "ATLAS SŁODKOWODNYCH RYB AKWARIOWYCH"
Autor:  H.R.Axelrod

Rok:   1992r.
Jest to typowy atlas, ponieważ składa się wyłącznie z fotografii. Opisy do nich to niezbędne minimum.
Opisane są parametry wody dla danego gatunku ryby takiej jak: PH, twardość wody, temperatura, pojemność zbiornika.
Do każdego gatunku podana jest wielkość jaką osiąga opisywana ryba, czym taką rybę karmić, jak oświetlić jej zbiornik.
Przedstawiono tu ponad 7500 zdjęć, wiele barwnych form danego gatunku, co ułatwia rozpoznanie i identyfikację zakupionych ryb. Zastosowano podział na sześć kontynentów.

Atlas jest bardzo pomocny, ale dziś już trudno dostępny.
TYTUŁ:  "LORICARIIDAE alle L-WELSE, all L-NUMBERS"
Autor:  Erwin Schraml, Frank Schafer

Rok:  2004r.
Książka ta jest atlasem zbrojników. Bardzo ciekawa pozycja, jeśli interesujemy się rybami tego gatunku.
Jest w niej wiele fotografii (1800 fotek), poszczególnych "elek", co ułatwia rozpoznanie i identyfikację poszukiwanych ryb.
Opis jest zgodny z numeracją, tzn. zaczyna się od L1 a kończy na L350. Ale również od LDA1 do LDA76.
Przy każdym zbrojniku mamy opis w postaci ikon, które są wytłumaczone i objaśnione na początku i na końcu atlasu. Mamy tu podane rozmiary ryb, w jakim akwarium można je trzymać, jakie parametry wody są zalecane i wiele innych cennych danych. Na początku atlasu mamy tekstowy opis każdej L-ki.
Polecam.
TYTUŁ:  "Das Grosse Buch der CICHLIDENZUCHT"
Autor:  Dr. Herbert Axelrod, Dr.Jurgen Schmidt, Mary E. Sweeney

Rok:  1997r.
Bardzo ciekawa książka, która wpadła mi w ręce niedawno.
Jej wartość tkwi w fotografiach ryb podczas tarła i opieki nad ikrą oraz młodymi.
W  ten sposób przedstawionych jest tu wiele pielęgnic, zaczynając od ramirezek, a skończywszy na skalarach czy paletkach. Dla mnie wartościowa pozycja w mojej bibliotece, ponieważ zawiera zdjęcia wysokiej jakości i jest pomocna przy rozmowach o rozmnażaniu ryb.

Jeśli będziecie mieli okazję kupić tę dziś rzadko już spotykaną książkę, to bardzo zachęcam, chociaż by dla samych fotografii.

Doświadczenie, praktyka to ogromna zaleta każdego akwarysty.
Wiedza teoretyczna i jej zdobywanie ma również duże znaczenie.
Przedstawiamy literaturę, z której czerpiemy cenne informacje wykorzystywane podczas projektowania, zakładania i obsługi zbiorników oraz  przy tworzeniu strony.

Zachęcamy do poszerzenia swojej wiedzy przy pomocy fachowej literatury.

Przyjaciel projektu:
Odwiedzamy piękne i ciekawe miejsca. Spotykamy interesujących ludzi.
Dostrzegamy piękno natury...
Chcemy ją poznać, zobaczyć z bliska...
Technika pomocna w utrzymaniu zamknietego eko-systemu  w  akwarium.
Uczymy się i gromadzimy wiedzę...